Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 marca 2014 r., sygn. I PK 200/13

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji może być ustalone w kwocie wyższej niż minimalna określona w Kodeksie pracy i na odmiennych zasadach niż kodeksowe, pod warunkiem, że taka jest wola stron umowy, a kwota odszkodowania nie będzie niższa niż określona w K.p.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Józef Iwulski

SSN Zbigniew Myszka

Protokolant Grażyna Grabowska

w sprawie z powództwa B. K. przeciwko T. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 marca 2014 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 28 lutego 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy wyrokiem z 19 lipca 2012 r., zasądził od pozwanej T. na rzecz powoda B. K., tytułem odszkodowania za powstrzymanie się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, kwoty: 5.023,06 zł z ustawowymi odsetkami od 1 sierpnia 2008 r. za lipiec 2008 r. oraz 15.023,06 zł z ustawowymi odsetkami od 2 września 2008 r. za sierpień 2008 r.

Sąd Rejonowy ustalił, że pozwana zatrudniała powoda od 12 listopada 2007 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku wiceprezesa zarządu - dyrektora [...] E. S.A., z wynagrodzeniem miesięcznym brutto stanowiącym równowartość sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Jednocześnie z umową o pracę strony zawarły 12 listopada 2007 r. umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, na podstawie której powód był zobowiązany do powstrzymywania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy przez okres 12 miesięcy od ustania stosunku pracy. W § 2 umowy ustalono, że w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej pracownikowi przysługuje od pracodawcy odszkodowanie w wysokości 80% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji, wypłacane w miesięcznych ratach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00