Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 22 września 2010 r., sygn. I SA/Ke 422/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta, Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska,, Sędzia WSA Mirosław Surma (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 września 2010r. sprawy ze skargi R. F. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości

Uzasadnienie

W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia [...] nr [...]Minister Finansów, stwierdził, że stanowisko R. F. przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie opodatkowania otrzymanego z W. odszkodowania z tytułu wypadku jest nieprawidłowe.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny: Wnioskodawca był pracownikiem zatrudnionym we W. na stanowisku kierowcy. Była to praca legalna, wnioskodawca opłacał z tytułu zatrudnienia wszystkie należne składki. Wobec faktu, iż uległ wypadkowi nie przyznano mu włoskiej renty natomiast przyznano mu zgodnie z obowiązującym we W. prawem przez Krajowy Zakład od Wypadków przy Pracy INAIL comiesięczne odszkodowanie (w załączeniu decyzja i tłumaczenie). Przyznana wnioskodawcy kwota, zgodnie z jego prośbą, wpływała od włoskiego ubezpieczyciela na jego konto w Banku. W uzupełnieniu wniosku wnioskodawca, powołując wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych poinformował, że we W. pracował od 19 grudnia 1997r. do 3 lutego 2006r. na stanowisku kierowcy na umowę na czas nie określony. Odprowadzał z tytułu uzyskiwanych we W. dochodów wszelkie należne podatki, podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom, opłacając wymagane przy tym składki. W dniu 6 października 2005r. wnioskodawca uległ wypadkowi, który był wypadkiem przy pracy, przy wykonywaniu obsługi samochodu ciężarowego nastąpił wybuch jednego z akumulatorów w wyniku czego nastąpiło uszkodzenie gałki ocznej i utrata wzroku prawego oka. Następstwem tego była utrata pracy, którą wnioskodawca wykonywał jako zawodowy kierowca i w kraju i za granicą od ponad 20 lat. W związku z powyższym wnioskodawca otrzymał z Krajowego Zakładu Ubezpieczeń od Wypadków przy Pracy comiesięczne odszkodowanie nr X z dnia 3 lutego 2006r. zgodnie z ustawą o obowiązkowym ubezpieczeniu od wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Na prośbę wnioskodawcy tenże Krajowy Zakład Ubezpieczeń udzielił mu również pisemnej informacji, iż przyznane mu kwoty nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych we W.. Po powrocie do kraju z przepracowanych lat w Polsce ZUS przyznał wnioskodawcy rentę - częściowa niezdolność do pracy. W ciągu ostatniego roku wnioskodawca kilkakrotnie przebywał w szpitalu w związku z wirusowym zapaleniem opon mózgowych, boreliozą i neuroboleriozą, i obecnie ZUS stwierdził całkowitą, niezdolność do podjęcia jakiejkolwiek pracy (od renty wnioskodawca odprowadza podatek).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00