Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 4 kwietnia 2007 r., sygn. I SA/Rz 31/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Piórkowska /spr./ Sędziowie NSA Bożena Wieczorska WSA Barbara Stukan-Pytlowany Protokolant sek.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 4 kwietnia 2007r. sprawy ze skargi Izby Rolniczej na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] listopada 2006r. nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją: decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] dnia 2006 r., nr [...] postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] z dnia 2006r., znak: [...], II. określa, że uchylone decyzje i postanowienie wymienione w punkcie I nie mogą być wykonane do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej Izby Rolniczej kwotę 440 /słownie: czterysta czterdzieści/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Rz 31/07

UZASADNIENIE

Pismem z dnia (...) grudnia 2005r. (...) Izba Rolnicza, na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 września 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz., 926 ze zm./ zwróciła się z pytaniem czy diety członków komisji wyborczych korzystają ze zwolnienia podatkowego określonego przepisem art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Decyzją z dnia (...) listopada 2006r. (...) Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpoznaniu odwołania Izby Rolniczej, utrzymał w mocy decyzję własną z dnia (...) sierpnia 2006r. (...) odmawiającą zmiany postanowienia Naczelnika urzędu Skarbowego z dnia (...) stycznia 2006 r. znak (...) w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł. Istotą sporu w rozpatrywanej sprawie jest możliwość zastosowania powyższego zwolnienia w odniesieniu do należności otrzymywanych przez członków wojewódzkich i okręgowych komisji wyborczych przeprowadzających wybory do walnego zgromadzenia Izby Rolniczej za udział w pracach tych komisji oraz do należności otrzymanych przez członków walnego zgromadzenia Izby oraz członków zarządu i komisji powoływanych do pełnienia tych funkcji spośród wszystkich członków walnego zgromadzenia. Odwołujący się nie kwestionuje przy tym poglądu wyrażonego w decyzji I instancji, że samo nazwanie "dietą" wypłacanego czy otrzymywanego świadczenia nie upoważnia do zastosowania w odniesieniu do otrzymywanego z tego tytułu przychodu zwolnienia podatkowego, jeżeli nie są spełnione pozostałe przesłanki ustawowe warunkujące prawo do zwolnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00