Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 7 kwietnia 2010 r., sygn. I UK 345/09

Organ rentowy ponosi odpowiedzialność za odmowę przyznania świadczenia, jeżeli niezbędne okoliczności faktyczne uzasadniające nabycie prawa zostały ustalone w postępowaniu przed tym organem a odmowa przyznania świadczenia jest wynikiem błędu w wykładni lub zastosowaniu prawa materialnego. W takim przypadku późniejsze wydanie prawomocnego wyroku sądu ubezpieczeń społecznych przyznającego świadczenie i wpływ tego wyroku do organu rentowego nie mają znaczenia dla biegu terminu do wydania decyzji, od upływu którego ubezpieczonemu przysługują odsetki (art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm. w związku z art. 118 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).

 

Przewodniczący Prezes SN Walerian Sanetra, Sędziowie SN: Teresa Flemming-Kulesza, Józef Iwulski (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 kwietnia 2010 r. sprawy z odwołania Andrzeja S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecz-nych-Oddziałowi w N.S. o odsetki, na skutek skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 11 marca 2009 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 lipca 2008 r. [...] Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Sączu oddalił odwołanie wnioskodawcy Andrzeja S. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w N.S. z dnia 21 grudnia 2007 r., odmawiającej mu wypłaty odsetek z tytułu opóźnienia w ustaleniu prawa do renty w związku z wypadkiem w drodze z pracy.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że organ rentowy dwiema decyzjami (z 12 marca i 16 kwietnia 2002 r.) odmówił wnioskodawcy prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku w drodze z pracy oraz prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z tym wypadkiem. Organ rentowy uznał bowiem, że wypadek, jakiemu uległ wnioskodawca w dniu 14 marca 2001 r. (zasłabł w czasie jazdy, przez co stracił panowanie nad pojazdem) nie mógł być uznany za wypadek w drodze z pracy, gdyż nie został wywołany przyczyną zewnętrzną. Dodatkowo, wnioskodawcę uznano winnym spowodowania tego wypadku, a sąd warunkowo umorzył wobec niego postępowanie karne na dwuletni okres próby.

Rozstrzygnięcie, czy zdarzenie z dnia 14 marca 2001 r. było wypadkiem w drodze z pracy, było przedmiotem postępowania przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie, toczącego się na skutek odwołania wnioskodawcy od decyzji organu rentowego z dnia 12 marca 2002 r. co do jednorazowego odszkodowania. W tym postępowaniu Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 21 listopada 2002 r. oddalił odwołanie, uznając, że zdarzenie z dnia 14 marca 2001 r. nie było wypadkiem w drodze z pracy. Według Sądu, utrata przez wnioskodawcę panowania nad pojazdem, w wyniku czego doszło do czołowego zderzenia z nadjeżdżającym z przeciwka innym samochodem, była spowodowana wyłącznie złym samopoczuciem wnioskodawcy (w szczególności bólem zęba). Ten skutek nie został wywołany ani nadmiernym wysiłkiem fizycznym (dźwiganiem ciężkich przedmiotów), ani też złą organizacją pracy, dlatego nie został spowodowany przyczyną zewnętrzną. Taką samą ocenę przyjął Sąd drugiej instancji, oddalając apelację wnioskodawcy wyrokiem z dnia 30 maja 2003 r. W wyniku uwzględnienia przez Sąd Najwyższy (wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2005 r.) kasacji wnioskodawcy od wyroku Sądu odwoławczego, sprawa została przekazana Sądowi Okręgowemu w Krakowie do ponownego rozpoznania. Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 29 maja 2006 r. zmienił wyrok Sądu pierwszej instancji oraz poprzedzającą go decyzję organu rentowego i przyznał wnioskodawcy jednorazowe odszkodowanie odpowiadające 60% uszczerbku na zdrowiu z tytułu wypadku, jakiemu uległ on w dniu 14 marca 2001 r. w drodze z pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00