Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-12-13

Jak ustalać odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji

Przepisy prawa pracy nie zawierają sposobu obliczania pieniężnej rekompensaty dla byłego pracownika za przestrzeganie klauzuli konkurencyjnej. Przyjmuje się jednak, że w podstawie wymiaru odszkodowania uwzględnia się wszystkie składniki o charakterze wynagrodzenia za pracę. Do podstawy nie należy natomiast wliczać świadczeń nieposiadających charakteru wynagrodzenia za pracę, czyli m.in. diet za podróże służbowe, ryczałtów za pranie odzieży roboczej.

Istnieją 2 rodzaje umów o zakazie konkurencji:

● umowy o zakazie konkurencji w trakcie zatrudnienia (art. 1011 Kodeksu pracy, dalej k.p.),

● umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia (art. 1012 k.p.).

Zakaz konkurencji polega na tym, że pracownik w zakresie ustalonym w odrębnej umowie nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Zakaz konkurencji na czas trwania stosunku pracy obejmuje okres trwania stosunku pracy i może dotyczyć wszystkich pracowników, bez względu na posiadaną przez nich wiedzę. W jego wyniku pracodawca nie ma obowiązku przyznania pracownikom objętym zakazem konkurencji żadnej rekompensaty czy odszkodowania.

Jeżeli umowa o zakazie konkurencji została podpisana na okres trwającego zatrudnienia, to odszkodowanie z tytułu tego zakazu może być ustalone w dowolnej wysokości lub strony mogą postanowić o jego niewypłacaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00