Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 04-06-2024
Porada aktualna na dzień 04-06-2024
Data publikacji: 2024-03-06

Czy działania podejmowane w związku z zawieranymi umowami prewencyjnymi podlegają VAT

PROBLEM

Spółka zawarła umowę prewencyjną z zakładem ubezpieczeń i otrzymała w związku z tym dofinansowanie do zakupu systemu kamer. Czy spółka obowiązana jest opodatkować otrzymaną kwotę VAT?

RADA

Tak, otrzymane przez spółkę dofinansowanie stanowi wynagrodzenie z tytułu świadczonej przez spółkę na rzecz zakładu ubezpieczeń usługi, opodatkowanej VAT według stawki 23%. Szczegóły w uzasadnieniu.

 

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przy czym przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Jak widać, obowiązująca dla celów VAT definicja świadczenia usług jest bardzo szeroka. W konsekwencji za świadczenie usług w rozumieniu VAT uznaje się również podejmowane przez podatników działania dokonywane w związku z zawieranymi przez nich z zakładami ubezpieczeń umowami prewencyjnymi. Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna:

 

Jak czytamy w drugiej z tych interpretacji:

(…) w zamian za wypłacone dofinansowanie Spółka podejmie się realizacji zadań prewencyjnych mających na celu poprawę bezpieczeństwa oraz ochronę zdrowia i profilaktykę zdrowotną ubezpieczonych pracowników Spółki, likwidację zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w Spółce. Ubezpieczyciel natomiast uzyska wymierną korzyść poprzez zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia szkód u ubezpieczonych pracowników Spółki oraz ograniczenie rozmiaru szkód. A zatem związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz Ubezpieczyciela ma charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, że należy stwierdzić, że płatność następuje w zamian za to świadczenie. Tym samym uznać należy, że dofinansowanie wypłacone przez Ubezpieczyciela w rzeczywistości stanowi wynagrodzenie za usługę świadczoną przez Spółkę na rzecz Ubezpieczyciela w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, która to usługa na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

 

Zatem otrzymane przez spółkę dofinansowanie stanowi wynagrodzenie z tytułu świadczonej przez spółkę na rzecz zakładu ubezpieczeń usługi opodatkowanej VAT według stawki podstawowej 23% (na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Świadczenie tej usługi spółka powinna udokumentować wystawioną na rzecz zakładu ubezpieczeń fakturą. Fakturę należy wystawić w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania środków. 

 

POWOŁANE INTERPRETACJE ORGANÓW PODATKOWYCH:

 

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00