Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 poz. 2519
Wersja aktualna od 2023-12-04
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2023 poz. 2519
Wersja aktualna od 2023-12-04
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/2519

z dnia 30 października 2023 r.

dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (1), w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 (2), konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2)

Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3)

Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4)

Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5)

Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł 2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 października 2023 r.

W imieniu Komisji,

za Przewodniczącą,

Gerassimos THOMAS

Dyrektor Generalny

Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej


(1) Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.

(2) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

ZAŁĄCZNIK

Opis towarów

Klasyfikacja

(kod CN)

Uzasadnienie

(1)

(2)

(3)

Chłodnica o wymiarach w przybliżeniu 520 mm × 700 mm × 3 500 mm, składająca się z 2 do 32 (w zależności od modelu) prostokątnych paneli wykonanych z ocynkowanej blachy o rowkowanej strukturze, zespawanych ze sobą powierzchniowo.

Jest ona przeznaczona do montażu na transformatorze mocy zanurzonym w oleju, w celu chłodzenia oleju izolacyjnego transformatora przepływającego przez chłodnicę. Przenosząc nadmiar ciepła do powietrza, chłodnica zapobiega przegrzaniu transformatora.

Chłodnica jest wyposażona we wlot kołnierzowy (umieszczony na górze) oraz wylot kołnierzowy (umieszczony na dole), które są połączone (za pomocą śrub i uszczelek) z odpowiednim wylotem i wlotem transformatora.

Chłodzenie może być wspomagane lub nie przez wentylatory chłodzące (dla szybszego przepływu powietrza) i/lub pompy chłodzące (dla szybszej cyrkulacji oleju) zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Pompy i wentylatory nie są prezentowane podczas importu.

Zobacz ilustracje (*1).

8504 90 17

Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1. i 6. Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 2 b) do sekcji XVI oraz brzmienie kodów CN 8504 , 8504 90 i 8504 90 17 .

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 8419 jako maszyny do obróbki materiałów w procesach wymagających zmiany temperatury, ponieważ pozycja ta nie obejmuje urządzeń, które wymagają jedynie wymianę temperatury z otaczającym powietrzem. Nadmiar ciepła oleju izolacyjnego przepływającego przez chłodnicę po prostu rozprasza się przez ściany chłodnicy do otaczającego powietrza. (Zobacz również opinię klasyfikacyjną Systemu Zharmonizowanego 8431.49/2.).

Biorąc pod uwagę jej obiektywne cechy i właściwości, a mianowicie jej konstrukcję, wymiary i położenie wlotu i wylotu, chłodnica nadaje się do stosowania wyłącznie lub głównie z transformatorem elektrycznym objętym pozycją 8504 , do chłodzenia i utrzymywania temperatury roboczej transformatora. Chłodnica jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania transformatora (zapobiegając jego przegrzaniu).

Chłodnicę należy zatem klasyfikować do kodu CN 8504 90 17 jako pozostałe części transformatorów i cewek indukcyjnych.


Image 1

Image 2

Chłodnica

Chłodnice umieszczone na transformatorze


(*1) Ilustracje mają charakter wyłącznie informacyjny.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00