Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-05-09
Data publikacji: 2024-05-09

Sejm: Pierwsze czytanie projektu ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników kultury

W czwartek w Sejmie na wspólnym posiedzeniu komisji finansów publicznych oraz komisji kultury i środków przekazu odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników instytucji kultury.

Celem projektu ustawy jest przywrócenie dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki, w instytucjach kultury. "Obecnie dodatkowe wynagrodzenie roczne nie przysługuje pracownikom i pracowniczkom instytucji kultury, co należy traktować jako przejaw nierównego traktowania tej grupy zawodowej przez państwo polskie" – napisano w projekcie ustawy.

W uzasadnieniu ustawy czytamy: "Do roku 2000 w części instytucji kultury – nie mających statusu instytucji artystycznych – wypłacano dodatkowe wynagrodzenia roczne, ponieważ instytucje takie jak: muzea, ośrodki badań i dokumentacji zabytków, biura wystaw artystycznych, filmoteka narodowa, centra sztuki, biblioteki, domy kultury, ośrodki kultury, świetlice, kluby, domy pracy twórczej, ogniska artystyczne – prowadziły gospodarkę finansową na zasadach ustalonych dla zakładów budżetowych. Przepisami Ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz.U. 2000 nr 12 poz. 136) wprowadzono ujednolicenie zasad gospodarki finansowej dla wszystkich instytucji kultury, usuwając z Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zapis dot. prowadzenia gospodarki finansowej na zasadach ustalonych dla zakładów budżetowych. To pozbawiło wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury podstawy prawnej".

Koszty związane z wprowadzeniem ustawy szacowane są na 500-700 mln złotych. Pieniądze miałyby pochodzić z budżetu państwa i budżetów samorządowych. Na posiedzeniu nie było przedstawiciela Ministerstwa Finansów.

Zakończono pierwsze czytanie i wskazano, że szczegółowe rozpatrzenie ustawy odbędzie się po uzyskaniu opinii rządu.

Autor: Tomasz Szczerbicki (PAP)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00